egzamin
ŚWIADCZENIA RODZINNE
Reguluje je ustawa z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Świadczenia te przysługują obywatelom polskim i pod pewnymi warunkami cudzoziemcom, należą tu:
1. Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego
2. Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne
3. Zapomoga wypłacana przez gminy
4. Jednorazowa zapomoga wypłacana z powodu urodzenia dziecka
ZASIŁEK RODZINNY ma na celu pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, ewentualnie opiekunowi faktycznemu, albo osobie uczącej się jeżeli dochód rodziny nie przekracza ustalonej kwoty. Zasiłek rodzinny przysługuje do chwili ukończenia 18 r. ż lub nauki w szkole nie dłużej jednak niż do 21 r. ż., ewentualnie do 24 r. ż. Jeżeli dziecko kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i ma jednocześnie orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. W przypadku osoby uczącej się zasiłek ten przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24 r. ż. Wysokość zasiłku zależy od wieku dziecka i nieznacznie wzrasta z wiekiem. Zasiłek rodzinny nie przysługuje jeżeli dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim, jeżeli dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej albo instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Nie przysługuje również gdy dziecko pełnoletnie pobiera zasiłek na własne dziecko.
Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki:
1. Z tytułu urodzenia dziecka
2. Opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
3. Samotnego wychowywania dziecka
4. Wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej
5. Rozpoczęcia roku szkolnego
6. Rehabilitacji i kształcenia dziecka niepełnosprawnego
7. Podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.
DODATEK Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka jednorazowo jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
DODATEK Z TYTUŁU OPIEKI W ZWIĄŻKU Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM przysługuje matce, ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka jeżeli są oni uprawnieni do urlopu wychowawczego i sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem przez czas 24 miesięcy kalendarzowych, w przypadku opieki nad więcej niż 1 dzieckiem jest to 36 miesięcy a w przypadku niepełnosprawności dziecka jest to 72 miesiące.
DODATEK Z TYTUŁU SAMOTNEGO WYCHOWYWANIA DZIECKA przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi samotnie wychowującemu dziecko jeżeli nie zasądzono na jego rzecz świadczeń alimentacyjnych od drugiego z rodziców ponieważ:
1. Drugi rodzic nie żyje
2. Ojciec dziecka jest nieznany
3. Powództwo o alimenty zostało oddalone
Dodatek ten przysługuje osobie uczącej się jeżeli jej oboje rodzice nie żyją.
JEDNORAZOWA ZAPOMOGA Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA przysługuje z tyt. Urodzenia się dziecka żywego w wysokości kwotowej na 1 dziecko, matce lub ojcu dziecka, ewentualnie opiekunowi, niezależnie od wysokości dochodów. Wniosek o wypłatę składa się w terminie 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Wypłata zapomogi również wymaga pozostawania pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży.
ZAPOMOGA WYPŁACANA PRZEZ GMINĘ. Rada Gminy może w drodze uchwały przyznać swoim mieszkańcom jednorazową zapomogę z tyt. Urodzenia dziecka do której stosuje się przepisy dotyczące innych świadczeń z tytułu urodzenia dziecka.
ŚWIADCZENIA OPIEKUŃCZE należą do nich zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.
ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY ma na celu częściowe pokrycie kosztów wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, przysługuje:
1. Niepełnosprawnemu dziecku
2. Osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
3. Osobie która ukończyła 75 lat
Zasiłek pielęgnacyjny jest oznaczony kwotowo i nie przysługuje on osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej matce lub ojcu albo osobom na których ciąży obowiązek alimentacyjny albo opiekunowi faktycznemu, jeżeli zrezygnują z pracy ewentualnie jej nie podejmą, w celu sprawowania opieki nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością, która wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy w związku ze znaczni ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz zachodzi konieczność stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji albo osoba ta ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Świadczenie to nie przysługuje min.; jeżeli osoba uprawniona ma ustalone prawo do emerytury lub renty albo innego świadczenia z ubezp. społ. Albo osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim lub jest umieszczona w rodzinie zastępczej, jak również wtedy gdy osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko albo do zasiłku rodzinnego lub świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko w rodzinie.

POSTĘPOWANIE W SPRAWIE WYPŁATY ŚWIADCZEŃ
Zadania w tym zakresie wykonują organy administracji samorządowej jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Świadczenia te są wypłacane na wniosek osoby uprawnionej. Świadczenia wypłaca się i ustala co do zasady na okres zasiłkowy i są one wypłacane nie później niż do ostatniego dnia miesiąca za który zostało przyznane świadczenie. Postępowanie toczy się w trybie przepisów KPA.


  PRZEJDŹ NA FORUM